AVM’lerde QR Menü

QR Menü Kullanımı Faydaları nelerdir merak ediyorsanız; QR Menü kafe, restoran vb. gıda perakendecilerinde, dijital kataloglar ise market, giyim, kozmetik gibi sınırsız sayıda dükkanlarda ve tümünün buluşma noktası olan AVM’lerde kullanılan bir sipariş alma yöntemidir.

AVM’lerde Dijital Katalog

Çağımızın en etkin pazarlama aracı olan dijital katalog PDF gibi statik değil, dinamik bir dokümandır. Her internet tarayıcısında desteklenir. An be an güncellenebilir ve takip edilebilir. Özellikle Pandemi kısıtlamalarının mevcut olduğu bu dönemde AVM’lerde yoğunluk yaşanmaması adına yüksek verim sağlar. Kullanıcılar seçtikleri mağazaya ait olan ürünlere kolayca erişebilir.

Mobil cihazlardaki uygulama reklamlarında dahi mağazaların ürün ve kampanyalarına rastlamak mümkündür. İndirim kuponları, ürün açıklamaları, satışa sunulacağı tarihler gibi sınırı olmayan bilgiler açıkça paylaşılır. Tanıtılan ürünlerin el kitabı veya detaylı açıklamalarına dahi doğrudan ulaşım sağlanabilir.

En başarılı satış temsilcisi ve en ilgi çekici vitrin haline gelen dijital kataloglar yardımcı bir uygulama gerekmeksizin, çevrilebilen sayfa yapısında ürün inceleme imkanı sunar. Ayrıca sunulan ürünlerin alternatiflerine de ulaşılabilir. Ürünün edinilmesinde kolaylık sağlaması adına görüntülerin kalıcılığı istenirse, internet hızı düşük olan kullanıcıların dahi kısa sürede indirebileceği dosya boyutlarına sahiptir.

QR Menü Kullanımı ve Faydaları

 • “Quick Response” kelimelerinin baş harflerinden oluşturulan QR hızlı/çabuk tepki anlamını taşır. Google Play veya iOS Apple Store mağazalarından “QR Okuyucu Kod” uygulamasının ücretsiz ediniminin ardından kullanımı mümkündür. Manasına uygun olarak mobil cihaz kamerasından taratıldığı anda ilgili sayfaya yönlendirme gerçekleşir.
 • Hızlı ve hatasız sipariş verilmesi, klasik menü beklemeksizin zamandan tasarruf edilmesi, ilk ve tek personel temasının sipariş tesliminde gerçekleşmesi QR Menü kullanımında müşteri memnuniyetini arttıran avantajlardır.
 • POS sistemi entegrasyonu mevcut ise Order hizmeti sağlar. Müşteri için ücret ödeme kolay ve güvenli bir hal alır. Sıra beklemeksizin, yanlış hesap yapılmaksızın ve fiş/fatura taşımaksızın gerçekleşen ödeme işletme için de avantajlıdır. Kasa önünde sıra olmaz, geçersiz para alınmaz ve boşaltılacak kasa bulunmadığından hırsızlığın dahi önüne geçilebileceği aşikardır.
 • Her an, hızla ve hassasiyetle değiştirilen QR Menü içerikleri, işletme zinciri varlığında ilk elden yani merkezden güncellenebilir.
 • İşletmeyi tercih eden ancak internet paketi bulunmayan müşteriler için WiFi şifresi otomatik algılanır. Sipariş verilmesinin yanı sıra internete erişim imkanı sunulur.
 • Gerilla pazarlama stratejilerinin başarılı olması, ikna edici grafik ve görsellerin kullanılması, feedback alınması ve memnun müşteri etkileşiminin üst seviyelerde tutulması sağlanır.
 • Müşteri istatistiklerine ulaşılabilir ve müşterilerle güvenli etkileşim kurulabilir. Böylece tutarlılık arttırılabilir.
 • Basılı menü bulunmadığından baskı ve matbaa maliyetleri en aza indirilebilir ayrıca sipariş personelleri hızlı servis ve diğer hizmetlerde daha kaliteli şekilde çalıştırılabilir. Böylece iş gücü maliyeti azalabilir.
 • Sesli arama, bildirim, SMS ve eposta gönderimi gerçekleştirilebilir. Açıklama, video, animasyon, yazılı ve görsel içerik barındırabilir. Google Maps vasıtası ile kafe veya restoran konumu daha sağlıklı paylaşılabilir.
 • İşletme web sitesine ve sosyal medya hesaplarına ait bağlantıların yer verilebildiği QR Menü takipçi sayısına dahi olumlu etki edebilir.
 • QR Menü Kullanımı Faydaları arasında geleneksel barkodlardan çok daha fazla veriyi barındırır. Oldukça küçük boyutlara sahip olan QR menü kodu her yönden tarandığı için hızlı okunur. Maksimum yüzde 30 oranında yıpranma, leke ve yırtılma durumunda hataları düzenleyerek elimine edebilir.